Akademicki Związek Sportowy  Uniwersytetu Śląskiego

Kliknij mnie

 

 

 

 

 

 

 

 

Akademicki Związek Sportowy jest organizacją ogólnopolską zrzeszającą przede wszystkim studentów i pracowników akademickich. Organizacją kieruje Zarząd Główny AZS z siedzibą w Warszawie, którego Prezesem jest prof. dr hab. Alojzy Nowak. Kolejnymi szczeblami w hierarchii AZS są Organizacje Środowiskowe, a następnie Kluby Uczelniane. W całej Polsce jest ponad 200 Klubów Uczelnianych (przy wszystkich uczelniach państwowych oraz przy większości uczelni prywatnych). Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego jest jednym z większych w Polsce, liczy ponad 2000 członków regularnie biorących udział w treningach.

W Klubie działa 35 sekcji sportowych i rekreacyjnych, 15 z nich prowadzonych jest przez pracowników Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, 8 sekcji prowadzą instruktorzy zatrudnieni przez Klub Uczelniany, a 10 sekcjami opiekują się studenci, którzy organizują zajęcia. Zajęcia w poszczególnych sekcjach odbywają się dwa razy w tygodniu, w większości na obiektach Uniwersytetu, tym niemniej na potrzeby niektórych sekcji wynajmujemy siedem obiektów sportowych.

Historia

Po olbrzymich kłopotach organizacyjno-finansowych AZS Uniwersytetu Śląskiego powstałych na przełomie wieku, AZS UŚ pod kierownictwem Prezesa Aleksandra Fangora oraz przy pomocy Wojciech Chmiela i Renaty Poremby, na przełomie pierwszej dekady 2000 roku wyszedł na prostą. Klub w tym czasie mógł pochwalić się 1345 członkami oraz 27 sekcjami sportowymi prowadzącymi regularne zajęcia. Stabilna sytuacja organizacyjna spowodowała, po 2005 roku, podjecie decyzji o rozszerzeniu działalności. Same starty w Akademickich Mistrzostwach Śląska i Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych, które zmieniły w 2008 roku nazwę na Akademickie Mistrzostwa Polski okazały się niewystarczające dla dynamicznie rozwijającego się Klubu. Stąd też decyzja o powołaniu sekcji wyczynowych i rozbudowaniu oferty Klubu dla swoich członków. W wyniku tego AZS Uniwersytetu Śląskiego od 2008 roku jest największym klubem w Polsce, liczba członków klubu co roku oscyluje w okolicy 1900 osób, mogących uprawiać swoje ulubione dyscypliny w 37 sekcjach sportowych.

W okresach wakacyjnych AZS UŚ organizuje interesujące wyjazdy turystyczne. Do tradycyjnych już obozów sportowych i obozów Akademickiego Organizatora Sportu w Koprivnicy w Czechach, gdzie członkowie AZS jeżdżą od 2001 roku, w 2006 r. doszedł zorganizowany po raz pierwszy wyjazd turystyczny do Termoli we Włoszech, gdzie co roku gościmy na parafii Św. Piotra i Pawła u proboszcza Enzo Ronzzitti. (ZDJĘCIA – 2). Zauroczeni opowieściami o Indiach i kulturze hinduskiej, przekazanych przez instruktorów jogi Marię Puls i Pawła Strycharczyka, postanowiliśmy odwiedzić ten ciekawy kraj i od 2008 roku organizujemy wyprawy trampingowe po Indiach pod przewodnictwem wcześniej wymienionych instruktorów. (ZDJĘCIA -4). Od tego roku do naszej oferty dołączyliśmy również obozy w Grecji.

Zarząd Klubu wspomagał zainteresowania naszych członków obejmując patronatem przeróżne wyprawy i tak: w 2008 roku grupa członków AZS UŚ pod przewodnictwem Michała Słowioczkazdobyła szczyt Mont Blanc, ta sama ekipa w 2009 r wybrała się do Ekwadoru i tam wędrowała śladem czynnych wulkanów – ukoronowaniem wyprawy był pokaz „Cablelettra AZS Wulkany Ekwadoru” na Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Podróży (ZDJECIA), w 2010 roku studentka Magdalena Rzychoń wybrała się w podróż rowerem dookoła Islandii (ZDJĘCIA). Również w 2010 roku wieloletni członkowie AZS Malkolm Maćkowiak, Adam Segeth, Michał Ciepły oraz Agnieszka Janus zdobyli Mont Blanc, w 2011 roku grupa w składzie: Malkolm Maćkowiak, Adam Segeth i Jarosław Surmacz postanowiła zdobyć szczyt Elbrus na Kaukazie.

W 2010 roku od 18 – 25 września sekcja piłki nożnej naszego Klubu wraz z trenerem Aleksandrem Fangorem brała udział w turnieju STUDENTEURO 2012, który odbywał się na Ukrainie, w 4 miastach gospodarzach Mistrzostw Europy. Drużyna AZS UŚ swoje mecze rozgrywała w Kijowie, tocząc wyrównane boje z reprezentantami Politechniki i Uniwersytetu Ekonomicznego w Kijowie i remisując 2:2 w obu meczach. Porażka w trzecim meczu z Uniwersytetem Pedagogicznym przekreśliła szansę na udział w finałach turnieju, którego celem była promocja Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012r. 

 

Dnia 15 listopada 2017 r. przedstawiciele wszystkich sekcji spotkali się na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym, aby wybrać nowe władze naszego Klubu.
Delegaci wyłonili ze swojego grona 15 członków nowego zarządu AZS Uniwersytetu Śląskiego na kadencję 2017-2021.

 1. Fangor Aleksander - Prezes Klubu
 2. Chmiel Wojciech - v-ce Prezes d/s sportowych
 3. Kiesler Maciej - v-ce prezes d/s organizacyjnych
 4. Hajduk Janusz
 5. Jędraszek Jarosław
 6. Kocemba Katarzyna
 7. Korus Sebastian
 8. Kowalewska Sylwia
 9. Lichoń Mateusz
 10. Mania Michał
 11. Siwczyńska-Musiał Maria
 12. Suchański Adam
 13. Szajt Agata
 14. Węgrzyn Jakub
 15. Witor Marek

 

Skład Komisji Rewizyjnej:

 1. Binert Leszek - przewodniczący
 2. Sobczyk Grażyna
 3. Agata Tarnawska - Grzegorzyca
   

Skład Sądu Koleżeńskiego:

 1. Nowak Piotr - przewodniczący
 2. Czechowicz Marek
 3. Makles Karol

 

 

 

 

 

 

 

 

KADENCJA 2013-2017

Zarządu Klubu:

 1. Fangor Aleksander - Prezes Klubu
 2. Chmiel Wojciech - v-ce Prezes d/s sportowych
 3. Kiesler Maciej - v-ce prezes d/s organizacyjnych
 4. Belcik Oskar
 5. (Godek Krzysztof) od 29.03.2016. Hajduk Janusz
 6. Jędraszek Jarosław
 7. Kocemba Katarzyna
 8. Ludwig Martyna
 9. Siwczyńska-Musiał Maria
 10. Stolarek Katarzyna
 11. Suchański Adam
 12. Szajt Agata
 13. (ŚlezionaSzymon) od 20.03.2016. Lichoń Mateusz
 14. Witor Marek
 15. (Witoszyńska Ewa) od 29.03.2016. Kuszaj Kamil

 

Skład Komisji Rewizyjnej:

 1. Binert Leszek - przewodniczący
 2. Sobczyk Grażyna
 3. Agata Tarnawska - Grzegorzyca
   

Skład Sądu Koleżeńskiego:

 1. Nowak Piotr - przewodniczący
 2. Lesiuk Ewa
 3. Lorenz Jacek

STATUT

Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego